Log In/Sign Up
Your email has been sent.
101 S Court St
Crown Point, IN 46307

Building Size
6,336 SF
Building Class
B
Year Built
1900
Price
$2,066,970 CAD
Price Per SF
$326.23 CAD
Tenancy
Single
Building Height
2 Stories
Slab To Slab
12’
Building FAR
1.62
Lot Size
0.09 AC
Parking
15 Spaces (2.81 Spaces per 1,000 SF Leased)
Frontage
Property Taxes
| Parcel Number | 45-16-08-134-005.000-042 | Improvements Assessment | $690,368 CAD |
| Land Assessment | $237,702 CAD | Total Assessment | $928,070 CAD |
Property Taxes
Parcel Number
45-16-08-134-005.000-042
Land Assessment
$237,702 CAD
Improvements Assessment
$690,368 CAD
Total Assessment
$928,070 CAD
1 of 3
Videos
Matterport 3D Exterior
Matterport 3D Tour
Photos
Street View
Street
Map